Téma – Směsi
10.11. se žáci 8 třídy účastnili projektového dne, během kterého si zopakovali učivo o směsích a dokázali propojit své teoretické vědomosti s praktickými dovednostmi.
Žáci pracovali po skupinách, v rámci badatelské výuky přicházeli na výzkumné otázky a hledali na ně odpovědi v průběhu pokusů.
Ne vždy se vše povedlo ihned, některé skupiny si pokusy musely zopakovat. Zjišťovaly, proč se jim pokus nevyvedl, jak se očekávalo a co by měli změnit.
Co bylo obsahem projektového dne?
Žáci vytvořili směsi roztoků a na nich zjišťovali:
1) Jak ovlivňuje koncentrace rozpuštěné látky (cukru) schopnost směsí spojovat se = Cukrová duha
2) Přítomnost povrchové blány mezi dvěmi nesmísitelnými kapalinami
Zda došlo k chemické reakci po vhození šumivé tablety = Lávová lampa
Jakmile žáci vytvořili směs ze dvou nesmísitelných kapalin (obarvená voda a olej), zjistili, že mezi oběma kapalinami vzniká pružná blána. Tu se opatrně pokoušeli deformovat špejlí a sledovali její jemné vlnění. Do této směsi byla následně vhozena šumivá tableta.
Žáci mohli sledovat průběh chemické reakce, při níž vznikaly bublinky oxidu uhličitého, které s kapkami vody vyplavaly na povrch i přes olejovou vrstvu.
3) Jak lze provézt oddělení jednotlivých barviv ze směsi = Chromatografie
Bílé křídy byly namočeny do směsi barviv a následně do čisté vody. Žáci zjistili, že částice barviv mají různou rychlost pohybu a na základě jejich pohyblivosti došlo k vzlínání těchto částic po křídách nahoru.
A co říci na závěr?
Vše se žáci pokoušeli dokumentovat a zapisovat. Výstupem pak byly prezentace, se kterými budou v rámci roku seznámeny ostatní skupiny třídy, popř. další ročníky.
Projektový den plný barev se vydařil podle představ. Všichni si kromě dalších poznatků a vědomostí odnášejí i zážitky spojené s úspěchem, radostí, podporou v rámci skupin i mezi skupinami.
Fotografie je možné si stáhnout z fotogalerie ve větší velikosti.