V sobotu 19.10. jsme se pod záštitou SRPŠ vypravili s dětmi a rodiči na dvě zajímavé akce a místa. Pomohli jsme sázet stromy pro budoucí generace a pak jsme na vlastní kůži okusili část válečné historie.

Celkem 34 účastníků, rodičů a dětí, se v sobotu 19.10., za krásného, slunečného počasí, vypravilo do nedalekých Šilheřovic. Zúčastnili jsme se akce Den za obnovu lesa, kterou letos poprvé pořádaly pro veřejnost Lesy České republiky. Na místě jsme se nejprve označili výletnickými šátky v tradiční zelené barvě, poté si nás už převzali páni revírníci. Nejprve nám pověděli informace o místním lese a životě v něm. Dozvěděli jsme se, co a proč budeme vysazovat.  Názorně nám ukázali, jak správně vykopat jamku a zasadit stromek tak, aby se ujal a zakořenil. Poté jsme už převzali nářadí, nasadili rukavice a pustili se do práce. Někteří i s takovou vervou, že zničili pracovní nástroje :-). Na první pohled vše vypadá jednoduše, ale ve skutečnosti je to činnost dosti namáhavá a náročná. Za hodinu a půl jsme vysadili 3 krásné dlouhé řady malých stromků, páni lesníci na nás dohlíželi a vše pečlivě kontrolovali a nakonec nás velmi pochválili. Budeme doufat, že se našim stromkům dobře povede a budeme je jednou moci ukázat svým pravnoučatům. Celá akce byla doplněná výstavou lesnické a hasičské techniky s ukázkami, nad hlavami poletoval vrtulník, vše jsme si mohli "osahat", posadit se, vyzkoušet. Nechybělo občerstvení a soutěže pro děti. Každý obdržel účastnický list a drobné dárky.

S pocitem dobře vykonané práce jsme se pak přemístili do Darkoviček. Cesta byla okořeněná mírnou dávkou adrenalinu, kdy pan řidič musel couvat asi 3 km úzkou lesní cestičkou. Na místo jsme se dostali s mírným zpožděním, na náladě to ale nikomu neubralo. V Darkovičkách jsme si prohlédli válečné opevnění, stavěné okolo roku 1936, bunkr MO-S 19. Pan průvodce byl člověk na svém místě, zajímavě a poutavě líčil život vojáků v bunkru během války. Dozvěděli jsme se například, že pro vojáky byla možnost pobytu zde v období klidu velmi lákavá, protože  vymoženosti jako elektřina nebo splachovací záchod nebyly v té době mezi obyvateli běžné. Viděli jsme zbraně, pokoje, uniformy, telegraf, ústřednu a spoustu dalšího. Prohlídkou jsme strávili více jak hodinu a všem se líbila.

Podtrženo sečteno, i druhá Výletnická akce se vydařila na jedničku s hvězdičkou. Kdo s námi byl, užil si krásný den v dobré náladě, udělal něco pro dobrou věc a prohlédl si zajímavé místo z historie. Na další akci SRPŠ se můžete těšit v listopadu.

Tým SRPŠ

Fotografie je možné si stáhnout z fotogalerie ve větší velikosti.